top of page

Kommodorin kevätterveiset

Arvoisat Westend Sailors ry:n jäsenet


Seuramme vuosikokous päätti viime vuoden marraskuussa uudesta hallituksesta. Hallituksen jäsenten määrää vähennettiin yhdellä sääntöjemme määrää


missä puitteissa. Edellisen hallituksen muut jäsenet valittiin jatkamaan ja ero


myönnettiin Antti Nurmiselle.


Seuramme talous on vakaa. Tämän takia vuosikokous piti jäsen- ym. maksut edellisen vuoden mukaisina. Jäsenmäärämme on 108. Venepaikkoja seuralla on 68 kpl. Venepaikkojen lukumäärä rajoittaa jäsenmäärän kasvua.Vuosikokouksessa keskusteltiin veneiden septitankkien tyhjennysjärjestelmästä. Hallitus selvittää ratkaisua investoinnin rahoitukseen.


Laki merenkulun ympäristösuojelulain muuttamisesta tuli voimaan 1.7.2021. Tämän lain mukaan seuramme on annettava jätehuoltosuunnitelma Espoon kaupungille. Olemme valmistelleet suunnitelmaa yhdessä Espoon virkamiesten kanssa.


Tätä kirjoitettaessa on vielä aikaista todeta laitureidemme tilannetta. Näyttäisi kuitenkin, että talvi on kohdellut seuramme laiturirakenteita varsin hyvin. Korjaustarpeet ovat lähinnä normaalia ylläpitoa.


Seuran www.westendsailors.fi sivuilta löytyy toimintaa varten laadittu aikataulu. Aikataulusta ilmenee tärkeitä päivämääriä, mm. talkoo- ja veneiden katsastusajankohdat.


Nautinnollista purjehdus- ja veneilykautta!


Juha Venho


Kommodori
42 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page