top of page

Kommodorin kynästä 2022

Arvoisat Westend Sailors ry:n jäsenet

Seuramme Westend Sailors ry:n perustamisesta tulee tänä vuonna kuluneeksi 50 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi järjestämme tavanomaista mittavamman laiturijuhlan torstaina


kesäkuun 9 päivänä klo 18.00 alkaen. Jäsenet saavat sähköpostitse henkilökohtaisen kutsun, joka sisältää juhlaillan ohjelman. Kutsu on tarkoitettu myös jäsenten perheille.


Seuramme vuosikokous päätti viime vuoden marraskuussa uudesta hallituksesta. Hallituksen jäsenten määrää lisättiin kahdella sääntöjemme määräämissä puitteissa. Edellisen hallituksen jäsenet valittiin jatkamaan sekä uusina jäseninä valittiin Asla Jääskeläinen ja Joona Turtiainen.


Kahden viimeksi kuluneen purjehduskauden ajan olemme opetelleet toimintaa koronaviruksen aiheuttaman pandemian ehdoilla. Seuramme toiminta on pyörinyt tilanteen huomioon ottaen lähes normaalisti. Meidän tulee tälläkin kaudella noudattaa valtioneuvoston kulloinkin voimassa olevia ohjeita ja määräyksiä. Tarkempia ohjeita veneilyyn liittyen on luettavissa mm. seuran www.westendsailors.fi sivuilta.


Venäjän hyökkäys Ukrainaan tuo uusia haasteita myös veneilijöille. Toistaiseksi veneilyyn liittyen olemme kokeneet lähinnä kybervaikuttamista navigaattorin toiminnan häirintänä. Tulevan purjehduskauden reittisuunnitelmat ovat harkinnassa. Suomesta itään suuntautuvat veneretket vaikka Saimaan kanavalle eivät nyt tule kyseeseen.

Tätä kirjoitettaessa on vielä aikaista todeta laitureidemme tilannetta. Näyttäisi kuitenkin, että talvi on kohdellut seuramme laiturirakenteita varsin hyvin. Korjaustarpeet ovat lähinnä normaalia ylläpitoa.


Viime vuonna neuvottelimme Espoon kaupungin kanssa uudesta seuramme vesialueen ja paikoitusalueen vuokrasopimuksesta. Neuvotteluiden tuloksena teimme kaupungin kanssa vuokrasopimuksen, joka kattaa kymmenen vuotta.

Viime vuosikokouksessa sovittiin, että seuran hallitus selvittää mahdollisuutta uusien laituripaikkojen rakentamiseen. Keskusteluissa Espoon kaupungin kanssa ei löytynyt ratkaisua.


Seuran www.westendsailors.fi sivuilta löytyy toimintaa varten laadittu aikataulu. Aikataulusta ilmenee tärkeitä päivämääriä, mm. talkoo- ja veneiden katsastusajankohdat.


Sydämellisesti tervetuloa juhlistamaan Westend Sailors 50 vuotta!

Nautinnollista purjehduskautta!


Juha Venho


Kommodori48 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page