Esityslista Westend Sailors WS ry:n ylimääräiseen kokoukseen 8.5.2025
- Erkka Suominen
- May 8
- 2 min read
1. Kokouksen järjestäytyminen ja toimihenkilöiden valinta
Kommodori avaa kokouksen ja suorittaa toimihenkilöiden valinnan. Kokoukseen valitaan puheenjohtaja, sihteeri sekä kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja yksi ääntenlaskija.
2. Todetaan kokouksen osanottajat ja tarkastetaan valtakirjat
Merkitään paikallaolevat osanottajat ja kirjataan valtakirjat kokouksen ääniluetteloon.
3. Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
Kokouskutsu on lähetetty yhdistyksen sääntöjen mukaisesti.
4. Päätetään kokouksen työjärjestys
Koska käsiteltävänä on vain yksi asiakokonaisuus, hallitus ehdottaa että kokouksen muodollisuuksien jälkeen käsitellään tämä asia kokouksessa.
5. Lyökkiniemen laiturin laajennusprojektista päättäminen
Hallitus esittää, että yhdistyksen kokous päättää laiturilaajennushankkeen toteuttamisesta seuraavasti:
Yhdistys päättää toteuttaa laiturinlaajennussuunnitelman 10.4.2025 -tilaisuudessa esitellyn mukaisesti tässä kokouksessa määritetyin tarkennuksin.
Hankkeesta ei tule yhdistyksen nykyisille jäsenille eikä laituripaikanhaltijoille mitään maksuja eikä muutoksia sopimuksiin. Uusi projekti rahoittaa kaikki suunnitelmassa olevat hankkeet. Lyökkiniemen nykyisellä laiturilla on olemassa oleva rakennuslupa ja yhdistyksellä on 10-vuotinen vuokrasopimus. Samoin pysäköintialueesta meillä on voimassaoleva pitkäaikainen vuokrasopimus Espoon kaupungin kanssa.
Yhdistyksen nykyisillä jäsenillä on etuoikeus ostaa paikkoja sekä uudesta laiturista että mahdollisesti vanhasta laiturista vapautuvista paikoista.
Projektiin liittyvät hankinnat toteutetaan vasta sen jälkeen kun rakennuslupa on myönnetty ja kun uusien paikkojen ostajat ovat maksaneet vähintään 115 %:a tilattavan laiturikokonaisuuden arvosta yhdistyksen tilille. Tämä mahdollistaa myös 10.4.2025 -tilaisuudessa esitetyn kokonaisuuden tilaamisen osittain.
Hankkeen edistymisesta tiedotetaan säännöllisesti yhdistyksen kotisivulla ja jäsenkirjeillä. Tämän päätöksen perusteella vanhoihin laitureihin ei tule muutoksia, eikä niihin liittyvät sopimukset tai maksut muutu.
Yhdistyksen kokous valtuuttaa hallituksen:
· Hakemaan uuden laiturin rakennuslupaa Espoon kaupungilta
· Markkinoimaan uusia venepaikkoja ennen rakennusluvan myöntämistä
· Valitsemaan kilpailutuksen perusteella toimittajan sekä tilaamaan laiturikokonaisuuden asennettuna ylläoleva 115 %:n ehdon laajuudessa.
· Laatimaan uusia paikkoja koskevan hallintaoikeussopimuksen* sekä tätä tarkentavana hallintaoikeussäännön**
· Tekemään myyntisopimukset uusien paikkojen ostajien kanssa ja laskuttamaan kauppasumman rakennusluvan myöntämisen jälkeen.
· Toteuttamaan muut tarpeelliset toimet ja hankinnat hankkeen toteuttamiseksi siten että yhdistyksen rahoitustilanne ei vaarannu.
*Yhdistyksen vuosikokouksen päättämä dokumentti
**Yhdistyksen hallituksen päättämä dokumentti
Liitteksi kokouksen pöytäkirjaan
1. Tiivistelmä Westend Sailors WS ry:n tiedotus- ja keskustelutilaisuudesta 10.4.2025
2. Lyökkiniemen laiturilaajennuksen tekninen piirros
3. Osallistujaluettelo
4. Valtakirjat
Comments